05
Hypoplázia zrakového nervu
Hypoplázia zrakového nervu je vrodená malformácia pozostávajúca z malých, nedostatočne vyvinutých zrakových nervov, ktoré spôsobujú poškodenie zraku už od narodenia. Ide o nesprávne prepojenie axónov v očnom nerve, ktoré je často spojené s nesprávnym zapojením inde v mozgu, najmä v hypotalame a stredových štruktúrach.
Hypoplázia nie je progresívna a jej závažnosť sa značne líši. Funkčné postihnutie varíruje od takmer normálnej centrálnej zrakovej ostrosti až po nevidomosť v závažných prípadoch. Zvyčajne sa vyskytuje obojstranne ale môže byť prítomná aj jednostranne.
V súvislosti s nesprávnym vývojom centrálneho nervového systému táto diagnóza nepriaznivo ovplyvňuje zrakový, neurologický a hormonálny systém. Liečba si vyžaduje multidisciplinárny prístup a starostlivý manažment v dôsledku často spojenej endokrinopatie, malformácií mozgu a oneskorenia vo vývoji. Hoci neexistuje žiadny liek na hypopláziu zrakového nervu včasný zásah môže minimalizovať vplyv straty zraku a vo všeobecnosti zlepšiť vývoj u týchto detí.
Každé dieťa, u ktorého sa potenciálne prejavuje slabá zraková funkcia, nystagmus alebo strabizmus, by malo podstúpiť očné vyšetrenie do 3 mesiacov veku. V prípadoch, keď je diagnostikovaná hypoplázia zrakového nervu je potrebné vyšetrenie magnetickou rezonanciou a endokrinologické vyšetrenie.
Elektrostimulácia môže zlepšiť zrak prirodzenou cestou. Pretože mozog dieťaťa sa ľahšie formuje je táto liečba priamo prospešná pre zlepšenie ich zrakovej ostrosti, kontrastného videnia a zväčšenie zorného poľa.
OCHORENIA
vhodné na liečbu elektrostimuláciou